RODZINY ALEPPO

Dramat targanej wojną Syrii i jej mieszkańców wstrząsnął społeczeństwem Polski i Europy. Nasza odpowiedź to wsparcie dla rodzin, które próbują prowadzić normalne życie w zniszczonym Aleppo. Nawiązaliśmy bezpośrednią współpracę ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Aleppo, które opiekują się wieloma rodzinami potrzebującymi pomocy: chrześcijańskimi, muzułmańskimi i innymi. Siostry informują nas na bieżąco o sytuacji w mieście i dają rękojmię bezpośredniego przekazywania środków finansowych konkretnym rodzinom.

Przez 20 miesięcy trwania projektu udało nam się pomóc w sumie 54 rodzinom zamieszkującym w zniszczonym wojną Aleppo.

W tym czasie projekt wsparło w sumie prawie 100 darczyńców indywidualnych oraz grup parafialnych czy grup znajomych. 25 darczyńców zdecydowało się na stałe wsparcie konkretnej rodziny, 8 darczyńców stale wspiera projekt bez określania konkretnej rodziny. W takim przypadku środki trafiają do najbardziej potrzebujących wybranych przez koordynatorkę projektu, s. Brygidę.

JAK WYGLĄDA SYTUACJA NA MIEJSCU?

Syryjczycy, którzy zostali w Syrii borykają się z brakiem pracy, wysokimi cenami żywności, mediów oraz wynajmu mieszkań. 

Największymi problemami pozostaje brak pracy, tym samym brak środków do życia. Ogranicza to dostęp do żywności, leków, artykułów higienicznych i opału (zwłaszcza w okresie zimowym, gdy temperatura spada nawet do 0 st. C). Jednocześnie ceny produktów są bardzo wysokie, co sprawia, że wiele rodzin w Aleppo żyje na granicy ubóstwa i ciągle jest uzależniona od pomocy z zewnątrz. 

Rok 2021 przyniósł nowe ograniczenia – chleb jest sprzedawany na kartki, obniżono również ilość litrów oleju opałowego przysługującą na rodzinę. W poprzednich latach było to 200 litrów na całą zimę, od 2021 rodzinie przysługuje tylko 100 litrów. Tymczasem w zimie temperatury w Aleppo sięgają od 0 do +5 st. C. 

Postępuje inflacja: w chwili obecnej 1 euro to ok. 1400 funtów syryjskich (na początku 2011 przed rozpoczęciem rewolucji euro było 10-krotnie tańsze).

Przeciętna wypłata to ok. 50 000 SYP czyli ok. 35 euro. 

Koszt wynajęcia najtańszego mieszkania to ok. 45 euro

Przykładowe ceny produktów:

  • 1 kg mięsa 14000 SYP – 1 euro
  • chleb –  5 placków 200 SYP 
  • 1 kg sera 7000 SYP – 4 euro 
  • 1 kg ryżu 1700 SYP  – 1,2 euro
  • 1 kg kaszy burgul kosztuje 1400 SYP – 1 euro 
  • mleko w proszku – 1 kg kosztuje 9800 SYP – 7 euro 
  • 1 l oliwy kosztuje 9000 SYP – 6,5 euro

Zebrane w ramach projektu środki są wykorzystywane na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych rodzin – zakup żywności, opłacenie leczenia, wynajęcie mieszkania, opłacenie rachunków za wodę, prąd, gaz, opał na zimę. Dla części rodzin środki otrzymane od darczyńców są jedynym źródłem utrzymania.

W imieniu rodzin dziękujemy za każde wsparcie.

Chcę pomóc!

O KIK-u

Klub Inteligencji Katolickiej jest działającym od 1956 r. stowarzyszeniem świeckich chcących świadomie i odpowiedzialnie przeżywać swoje powołanie osób wierzących i obywateli. Prowadzimy liczne działania edukacyjne, społeczne, kulturalne i formacyjne. Realizujemy też projekty humanitarne i pomocowe na terenie Syrii, Iraku i Ukrainy. O naszych działaniach można przeczytać na naszej stronie internetowej: www.kik.waw.pl. Akcję wsparcia dla rodzin w Aleppo rozpoczęła w Klubie p. Marta Titaniec, Wiceprezes Zarządu KIK. Od marca 2020 roku koordynacja projektu zajmuje się Monika Grzelak odpowiedzialna za programy pomocy humanitarnej i rozwojowej.